Przedsiebiorstwo FairPlay  Rzetelna Firma  Certyfikat wiarygodnosci biznesowej
Aktualności |

Sprężarki i agregaty chłodnicze małych wydajności

Chiński kapitał – europejska jakość

Rozmowa z Tao Wen, Dyrektorem Zarządzającym firmy Huayi Compressor Barcelona, S.L.

Fabryka Huayi Compressor Barcelona

Na początku naszej rozmowy pytanie o aktualną pozycję firmy Huayi w Chinach i na świecie?
Tao We: Huayi jest obecnie największym na świecie producentem sprężarek chłodniczych, z produkcją globalną 46 milionów urządzeń w roku 2017, z czego około 3 miliony – to sprężarki do niewielkich aplikacji komercyjnych, na czynnik R134a, R600a i R290.

Jaka jest strategia firmy Huayi Compressor Barcelona w Hiszpanii, jej plany rozwoju, polityka kadrowa
TW: Oczekuje się, że HCB będzie w naszej grupie Huayi motorem napędowym biznesu małych sprężarek do aplikacji komercyjnych.
Celem jest stworzenie podstaw globalnej ekspansji grupy. Tak planowano już od samego początku przejęcia zakładu w Barcelonie i nie sądzę, aby miało się tu coś zmienić.
Jako część firmy macierzystej, także i my wyznajemy jej wartości przedstawione w krótkiej deklaracji: „Satysfakcja zatrudnionych, satysfakcja klientów oraz satysfakcja udziałowców”. Wierzymy, że jeśli nasi pracownicy będą zadowoleni z pracy, to będą dostarczać produkty i usługi, które zadowolą naszych Klientów, a to generuje pozytywne skutki dla wszystkich podmiotów związanych z fabryką, procesem produkcji i wynikami finansowymi.
Różnice kulturowe pomiędzy Chinami a Europą są oczywiste, jednak uważamy, że różnice te nie są wrogiem dobrej współpracy pomiędzy stronami. Wierzymy, że wzajemny szacunek dla realizacji własnych celów, uważna komunikacja i dobra wola ułatwiają pokonanie tych różnic. Po kilku pierwszych latach współpracy obie firmy: HCB i Huayi, pomimo istniejących różnic kulturowych, swój biznes rozwijają z satysfakcją dla wszystkich stron.

W ostatnich latach mamy do czynienia ze spadkiem sprzedaży w Europie. Czy mógłby Pan ocenić tę sytuację w kontekście tego, co się dzieje w większych krajach, w innych regionach?
TW:Z naszego punktu widzenia sprzedaż produktów HCB i Huayi w Europie przebiegała stabilnie, a w ostatnich latach osiągnęła wyniki wzrostowe. Jakkolwiek zauważamy szybszy wzrost naszej sprzedaży w niektórych państwach, to jednak należy powiedzieć, że ostatnio globalny rynek sprężarek chłodniczych charakteryzuje stagnacja. Nasze wzrosty osiągane są poprzez przejmowanie lokalnych rynków konkurencji.

Jak rozwinie się, Pana zdaniem, sytuacja na rynku chłodniczym w najbliższym czasie?
TW: Nie jest tajemnicą, że oprócz Huayi, inni główni gracze w naszym sektorze doświadczają mniejszych i większych zawirowań, problemów i przejęć… Myślę, że po okresie zmian nastąpi czas względnej stabilizacji, jakkolwiek walka konkurencyjna nadal będzie silna. Wymusi to na producentach stworzenie własnych, indywidualnych kierunków rozwoju, szczególnie jeśli chodzi o produkty. Cała Europa, cały świat jest obecnie z okresie intensywnych i trudnych zmian, wymuszonych przez przepisy związane z ochroną środowiska oraz wyścig technologiczny i ekonomiczny. Jesteśmy świadkami powrotu do stosowania czynników naturalnych wszędzie, gdzie jest to możliwe i uzasadnione. Sieci handlowe kolejno wprowadzają rozwiązania na dwutlenek węgla oraz propan, pomimo wyższych kosztów inwestycyjnych w porównaniu do tradycyjnych czynników chłodniczych. W naszych kręgach producentów urządzeń o małych wydajnościach mamy dodatkową trudność wynikającą z ograniczenia napełniania układów do 150 g ze względu na palność R290, co na razie eliminuje ten czynnik ze średnich i dużych układów. Mówi się w środowisku, że limit R290 zostanie zwiększony nawet do 500 g, jednak informacje na razie nie są poparte rzetelnymi faktami ani rozpoczętą legislacją. Zapewne otworzyłoby to zupełnie nowe możliwości.
Cieszy nas fakt, że pomimo zróżnicowanych trendów i tempa zmian w chłodnictwie na różnych kontynentach, podejście chińskie i europejskie są bardzo zbliżone. To powinno ułatwić i przyspieszyć rozwój naszych firm Huayi i HCB.

Jak zatem pozycjonuje Pan obecnie markę Cubigel Compressors® na rynku europejskim?
TW: Chcielibyśmy, aby marka Cubigel Compressors® nadal była kojarzona z wysoką jakością w komercyjnym sektorze małych wydajności chłodniczych. W naszej fabryce bardzo dbamy o jakość produkowanych urządzeń.

Jakie mają Państwo dalsze plany rozwoju w regionie Europy?
TW: Planujemy dalszą ekspansję na rynkach europejskich z naszymi konkurencyjnymi produktami, dobrym serwisem oraz szybką dostawą. To nasze trzy najważniejsze cele.

A jak widzi Pan pozycję i rozwój sprzedaży urządzeń Cubigel Compessors w Polsce?
TW: Polska była i nadal jest ważnym państwem i rynkiem dla rozwoju marki Cubigel Compressors®, ze swoją znaczącą pozycją w świecie producentów mebli chłodniczych. Jesteśmy obecni tu od wielu lat, jako znana i uznana marka, w ofercie naszego wyłącznego Przedstawiciela i Dystrybutora – firmy Elektronika SA z Gdyni.

Proszę o kilka słów na temat jakości produkowanych urządzeń marki Cubigel.
TW: Zawsze podkreślamy jakość produktów i usług jako najwyższy priorytet wewnątrz grupy HCB i Huayi. Bez faktycznej, rzeczywistej dobrej jakości żadna firma nie przetrwa w długim okresie. Dlatego też w naszej firmie każdy etap produkcji podlega procesowi właściwej mu kontroli jakości, co skutkuje przekazaniem do dalszej produkcji tylko komponentów i podzespołów poprawnie wykonanych na danym etapie. Egzemplarze nie mieszczące się w granicach normy są zawracane do poprawki lub odrzucane z procesu produkcji.
Biznes agregatów skraplających jest jedną z naszych szans rozwoju. Klienci HCB zwracają się coraz częściej z zamówieniami nietypowych rozwiązań konstrukcyjnych agregatów o podwyższonej efektywności, pracujących z czynnikiem R290. Zawsze staramy się sprostać potrzebom i wymaganiom klientów, eksponujemy takie ciekawe rozwiązania na kolejnych targach MCE w Mediolanie. Jesteśmy gotowi na realizację tego typu wyzwań, bazując na szerokiej ofercie naszych sprężarek o podwyższonej i wysokiej efektywności.

Rozwój pozycji firmy na rynku wymaga wprowadzania nowych technologii. Jakich zmian możemy spodziewać się w zakresie sprężarek hermetycznych i agregatów skraplających Cubigel?
TW: Naturalne czynniki chłodnicze oraz wysoka efektywność to z pewnością najbliższa przyszłość sprężarek chłodniczych. HCB posiada obecnie najszerszą ofertę modeli na R290 w zakresie sprężarek małych wydajności i ciągle pracuje nad podwyższaniem ich efektywności. Dla przykładu, po wprowadzeniu typoszeregu NUT o wysokiej efektywności, planujemy wprowadzić i doskonalić typoszereg NUS – sprężarki nowej generacji z super wysoką efektywnością. Co więcej, jako grupa, pracujemy nad wprowadzaniem i udoskonalaniem nowych technologii chłodniczych, takich jak płynna regulacja wydajności, „chłodzenie magnetyczne” itd.

Do pobrania


HUAYI COMPRESSOR CO., LTD
Firma założona w 1990 roku, w Jingdezhen w Chinach, jest numerem jeden na świecie wśród producentów sprężarek o niewielkich wydajnościach, z roczną sprzedażą na poziomie 28 milionów sztuk. Specjalizuje się w produkcji sprężarek hermetycznych do chłodziarek, dystrybutorów wody i osuszaczy oraz innych urządzeń gospodarstwa domowego.
Huayi Compressor Co.,Ltd. jest firmą z grupy Sichuan Changhong Electric Co.,Ltd. i jest notowana na giełdzie w Shenzhen Stock Exchange. Huayi Compressor Co.,Ltd.
z dwoma spółkami zależnymi: Jiaxipera Compressor Co.,Ltd. oraz Huayi Compressor (Jingzhou) Co.,Ltd. ma silną pozycję finansową i zatrudnia ponad sześć tysięcy pracowników. Misją firmy jest ochrona środowiska, oszczędność energii i wytwarzanie wysokowydajnych produktów o najwyższej jakości. Stanowisko to jest potwierdzane przez zaawansowane technologie, nowoczesne linie produkcji sprężarek oraz regularne testy wyposażenia.
Założone w roku 1958 chińskie przedsiębiorstwo państwowe Sichuan Changhong jest jednym z największych dostawców produktów elektroniki konsumenckiej w Chinach, specjalizującym się w rozwoju technologii (R&D), produkcji oraz marketingu konsumenckich urządzeń elektronicznych i ich podstawowych komponentów. Jego przychody sięgają 11 mld dolarów, zatrudnia ponad 90 000 osób na całym świecie, za pośrednictwem swoich różnych działów, w tym TV, AC, lodówki, sprężarki, LCD/Plazma i paneli OLED.